WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego obejmuje działania podejmowane przez szkołę w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia.

Cele szkolnego doradztwa zawodowego:

·       Przygotowanie ucznia do roli pracobiorcy i pracodawcy.

·       Diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje dotyczące wybranego kierunku kształcenia, możliwości dalszego rozwoju osobistego i zawodowego oraz podjęcia studiów i uczenia się przez całe życie.

·       Pomoc uczniom w dalszym planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.

·       Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.

·       Wspomaganie rodziców w efektywnym wspieraniu dzieci w realizacji podjętych decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz motywowanie do aktywnej nauki.

·       Pomoc nauczycielom w realizacji w ramach lekcji przedmiotowych i godzin wychowawczych.

·       Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy uczniów.

·       Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych

·       Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej szkoły.

·       Współpraca z Radą Pedagogiczną w zakresie: tworzenia i zapewnienia ciągłości działań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa, zgodnie ze statutem szkoły oraz realizacji zadań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej zgodnie z programem wychowawczym szkoły.

·       Wzbogacanie warsztatu pracy o nowoczesne środki przekazu informacji (Internet, CD, wideo).

·       Kierowanie, w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy, lekarzy itp.

·       Współpraca z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolny system doradztwa.

Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego w ramach pracy z uczniami obejmuje:

·       dalsze poznawanie siebie przez młodzież,

·       poznawanie zawodów, w których mogę się kształcić po ukończeniu wybranej szkoły,

·       analizę potrzeb rynku pracy i możliwości zatrudnienia na lokalnym, krajowym i międzynarodowym rynku pracy,

·       udzielanie informacji edukacyjnej i zawodowej,

·       pomoc w planowaniu rozwoju zawodowego,

·       konfrontowanie samooceny uczniów z wymaganiami zawodów i pracodawców,

·       wskazywanie możliwości uzyskania kwalifikacji zawodowych w systemie pozaoświatowym,

·       poruszanie się na rynku pracy (poszukiwanie i utrzymywanie pracy oraz radzenie sobie w sytuacjach trudnych: poszukiwanie pierwszej pracy, bezrobocie, mobilność zawodowa, ograniczenia zdrowotne),

·       przygotowanie do samodzielności w trudnych sytuacjach życiowych: egzamin, poszukiwanie pracy, podjęcie roli pracownika, zmiana zawodu, adaptacja do nowych warunków, bezrobocie,

·       udzielanie informacji dotyczącej wpływu rynku pracy na planowanie kariery, obejmujące: zapotrzebowanie na pracowników w różnych branżach w ostatnich latach, cechy dobrego pracownika oczekiwane przez pracodawców,

·       kształtowanie umiejętności świadomego wyboru i poszukiwania pracy,

·       kształtowanie umiejętności planowania dalszego rozwoju edukacyjno-zawodowego i kontynuacji nauki w szkołach wyższych, szkołach policealnych lub w systemie kształcenia ustawicznego.

W trakcie realizacji zadań będziemy współpracować z instytucjami wspierającymi proces wychowania i kształcenia naszych uczniów.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego jest spójny ze Statutem  Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, Programem Wychowawczym i Programem Profilaktyki szkoły.