„Łączy nas Pamięć”
– rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

„W zasadzie najważniejsze jest samo życie. A jak jest już życie, to najważniejsza jest wolność.
A potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo, co jest najważniejsze...”
(„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall)

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji społeczno- edukacyjnej „Żonkile 2023”.

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczennice wysłuchały wykładu dra Krzysztofa Persaka „Powstanie w getcie warszawskim”. Cel wydarzenia idealnie oddaje hasło przewodnie „Łączy nas Pamięć”.

Symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r., dzięki ostatniemu przywódcy Markowi Edelmanowi, stał się żonkil. Kwiat, który zawsze składał w hołdzie poległym pod Pomnikiem Bohaterów Getta, w rocznicę wybuchu powstania.

W trakcie warsztatów uczennice przygotowały plakaty informacyjne związane z wydarzeniami z roku 1943, uwzględniając także współczesne formy pamięci o największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II wojny światowej.

BOŻENA DRESZLER
WIOLETTA SNOWACKA