Dla Niepodległej

Marsz Nordic Walking

W dniu 21 września 2018 r. odbyła się wyjątkowa impreza – Marsz Nordic Walking. Udział w nim wzięli zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i dzieci i młodzież z innych szkół oraz nauczyciele, rodzice i osoby dorosłe.

Marsz Nordic Walking odbył się w ramach obchodów „Dla Niepodległej” – w ten sposób Uczestnicy uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Marsz Nordic Walking

Łącznie około 100 osób wysłuchało prelekcji Pana Krzysztofa Człapskiego – wielokrotnego Mistrz Polski i wicemistrza Europu w Nordic Walking na 5 km – dotyczącej zarówno zdrowego stylu życia, kreowania prawidłowych nawyków żywieniowych i prozdrowotnych, jak i podstaw marszu Nordic Walking.

Marsz Nordic Walking

Po zapoznaniu się z techniką i zasadami Nordic Walking oraz dobraniu odpowiednich kijków ruszyliśmy na trasę Marszu przy udziale Dyrekcji Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, w osobach: p. Sylwii Tomanek, p. Małgorzaty Janiszek oraz p. Mariusza Wolańskiego oraz Nauczycieli, Rodziców i innych osób, które wzięły udział w Marszu wspólnie z dziećmi i młodzieżą.

Marsz Nordic Walking

Dodatkowo poruszono zagadnienia zapobiegania patologii i dyskryminacji społecznej w celu integracji międzypokoleniowej oraz budowania wartościowego i bezpiecznego współistnienia osób.

Działania te – jako cele zgodne z działalnością Uczniowskiego Koszykarskiego Klubu Sportowego BASKET w Iławie działającego w naszej szkole pod kierunkiem p. Grzegorza Grabskiego, prezesa Klubu i jednocześnie trenera Nordic Walking – zostały w całości zrealizowane.

Marsz Nordic Walking

Podczas Marszu towarzyszyła nam wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody.

Sprawność fizyczna była mniej wymagana, bo liczyła się radość i uśmiech na twarzy oraz podejmowane aktywności.

Bardzo ucieszyły nas spontanicznie przyłączające się osoby w czasie ćwiczeń w parku oraz w Galerii Jazzowej.

Marsz Nordic Walking

Smaczny posiłek, przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Małgorzaty Lewandowskiej dopełnił całości imprezy, której ostatnim elementem były zajęcia yogi, również pod okiem pana Krzysztofa Człapskiego.

Ponadto, pan Grzegorz Grabski – jako organizator i prowadzący częściowo Marsz uzyskał status Instruktora LEKI Nordic Walking, zdając egzamin teoretyczny i praktyczny.

Dzięki temu oraz pozyskaniu kijków na rzecz UKKS BASKET w Iławie będziemy mogli realizować zajęcia Nordic Walking przez cały rok szkolny.

Serdecznie dziękujemy p. Robertowi Mikusik, Komendantowi Powiatowemu Policji w Iławie wraz z Policjantami oraz PCK Iława za opiekę, wsparcie i monitorowanie Marszu Nordic Walking.

A wszystko dla naszego zdrowia i rozwoju.

GRZEGORZ GRABSKI