Wymiana uczniowska

polsko-niemiecka

w naszej szkole

 

- galeria zdjęć -

 

W dniach 23-28.03. 2012 naszą szkołę odwiedzili kolejny raz Niemcy z zaprzyjaźnionej szkoły Hansa Handelsschule Zwickau/Reichenbach. Do Iławy przybyło tym razem 13 uczniów i 3 opiekunów. Partnerstwo tych dwóch szkół trwa już od 2006r. Ta wieloletnia współpraca zaowocowała w przyjaźnie między nie tylko uczniami, ale także między nauczycielami. Program tegorocznej wizyty był jak zwykle bardzo napięty. W sobotę gospodarze pokazali gościom z Niemiec Olsztyn (starówkę, Zamek Kapituły Warmińskiej). W niedzielę natomiast odbyła się wspólna wycieczka do stolicy naszego kraju. W Warszawie nasi przyjaciele z Zachodu zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury, gdzie mieli okazję obejrzeć panoramę Warszawy z 30-tego piętra  gmachu. Podczas spaceru po stolicy zobaczyli również: Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Teatr Narodowy. W poniedziałek udali się do Gierłoży i tam zwiedzili siedzibę Adolfa Hitlera - Wilczy Szaniec „Wolfschanze”. Natomiast w środę pojechali do Malborka aby zobaczyć Zamek Krzyżacki. Nasi goście mają już w zwyczaju odwiedzać właśnie te dwie miejscowości i ich najsłynniejsze zabytki rokrocznie. Nasi przyjaciele coraz lepiej czują się w Polsce, zachwyceni są naszym krajem, a przede wszystkim Iławą, która pięknieje z roku na rok. Jednak co jest najważniejsze, dzięki spotkaniom polsko-niemieckim obalane są stereotypy,  jakie niestety panowały dotychczas zarówno w rodzinach polskich, jak i niemieckich.

Oprócz przyjemności, było również trochę pracy w szkole. Tym razem wspólnie pracowaliśmy nad projektem „Śpiewamy polsko- niemieckie piosenki”. Uczniowie niemieccy nauczyli się z dużą chęcią „Hej, sokoły” i „Sto lat”, natomiast polscy uczniowie uczyli się niemieckiego szlagieru Neny pt. „99 Luftballons”. Trzeba przyznać, że naszym gościom nauka tych utworów nie sprawiła żadnych problemów, aczkolwiek wszyscy myśleliśmy, że jest to nie do nauczenia. Wszyscy bawiliśmy się przednio przy wspólnym śpiewaniu. Potwierdziło się również powiedzenie: „Muzyka łagodzi obyczaje”.

Zapewne polscy uczniowie, jak i niemieccy zachowają na dłuższy czas te miłe wspomnienia. Kolejne wspólne spotkanie już za rok.

Zarówno nasza szkoła, jak i niemiecka jest zachwycona dotychczasową współpracą, w wyniku czego nasi dyrektorzy przedłużyli nasze partnerstwo na kolejne 6 lat. Zatem do roku 2018 będziemy mieli okazję wzajemnie się odwiedzać.