Goście z Zwickau
- marzec 2014

     
  goście z Zwickau  

W dniach 28.03-02.04.2014r. w ramach wymiany uczniowskiej odwiedziło nasze miasto 10 uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej z Zwickau.

goście z Zwickau
Delegacja niemiecka
u Pani Dyrektor
   

Od kilku lat naszym wspólnym spotkaniom przyświeca motto: „Przez żołądek do przyjaźni”. To jest hasło przewodnie naszego projektu. Uczniowie polscy i niemieccy przygotowali pyszny obiad, dla zacieśnienia wspólnych relacji.

goście z Zwickau goście z Zwickau  goście z Zwickau 
     

Oprócz gotowania, spędzaliśmy czas grając w kręgle, piłkę siatkową, pływając na basenie, a nawet ucząc się wspólnie podstawowych wyrażeń polsko-niemieckich.

goście z Zwickau goście z Zwickau  goście z Zwickau 
     
goście z Zwickau  goście z Zwickau 

Niemcy oprócz tego mieli okazję zobaczyć kolejny zakątek naszego pięknego kraju, mianowicie zabraliśmy ich tym razem do Torunia. Miasto to zobaczyli po raz pierwszy i byli nim zachwyceni.

Oprócz spaceru po mieście wraz z przewodnikiem, młodzież z Niemiec miała okazję poznać rarytas miasta Mikołaja Kopernika, a mianowicie - piernik toruński. Goście z Niemiec zwiedzili Muzeum Piernika. Tam własnoręcznie wszyscy piekli pierniki.

goście z Zwickau goście z Zwickau
     

Oprócz tego nasi przyjaciele pojechali również do Malborka, by zwiedzić zamek zakonu krzyżackiego, i do Gierłoży, by zobaczyć Wilczy Szaniec. Te punkty zawsze są zwiedzane przez Niemców.

Kolejny raz nasze wspólne obcowanie było owocne. Cudowna atmosfera, jaka powstała między młodzieżą niemiecką a polską, jest nie do opisania. Trzeba byłoby to po prostu przeżyć. Za każdym razem jest inaczej, ale fantastycznie. Co najważniejsze, młodzież niemiecka była zachwycona zarówno naszym miasteczkiem, jak i otwartością, serdecznością, gościnnością Polaków. Miło słyszeć!

Nasze spotkanie było możliwe, jak co roku, dzięki wsparciu finansowemu PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży).

Już teraz cieszymy się na wyjazd do Niemiec za rok.
Czekamy na chętne osoby!!!

MONIKA KARŁOWSKA