9-15.04.2013

Wizyta w Zwickau  muzeum 

 
W ramach wymiany polsko-niemieckiej do Niemiec (Zwickau/Reichenbach) pojechało 9 uczniów  naszej szkoły i dwóch opiekunów –Volodymyr Gorshkov i Monika Karłowska. Kolejny raz cudownie spędziliśmy czas  u naszych sąsiadów za zachodnią granicą naszego kraju. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez naszych gospodarzy i rodziny, u których zakwaterowani byli nasi uczniowie. Nasi „przyjaciele” starali się nam ciekawie i intensywnie zorganizować cały czas pobytu.
     
muzeum
muzeum
← w muzeum Augusta Horcha
muzeum
     

Mieliśmy okazję zwiedzić miasto Zwickau, a tu zobaczyliśmy kilka zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje gotycka katedra pod wezwaniem św. Marii (Dom St. Marien), ratusz, w którym mieści się miejskie archiwum, oraz późnogotycki budynek w którym znajduje się obecnie teatr, muzeum Augusta Horcha, który pierwotnie był twórcą samochodów marki Audi.

    muzeum
Monachium: muzeum techniki ↑,
przy Marienplatz

muzeum
Wspólnie wybraliśmy się do Monachium, przede wszystkim by zwiedzić München Museum (muzeum techniki). Zobaczyliśmy parę zabytków: Katedrę Najświętszej Marii Panny  (Frauenkirche), Nowy Ratusz (niem. Neues Rathaus), położony na Starym Mieście Marienplatz wyznacza centrum Monachium.  
Główną ideą, jaka przyświecała temu spotkaniu, było wspólne gotowanie i śpiewanie, co bardzo sprzyjało obopólnej integracji.

 integracja            integracja
Muzyka łagodzi obyczaje- mile spędziliśmy czas przy wspólnym muzykowaniu
integracja Tym razem uczniowie wspólnie gotowali niemieckie potrawy. Przekonaliśmy się ponownie, że przez żołądek do przyjaźni. integracja
To było kolejne spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec i już dziś cieszymy się na następne. A co najpiękniejsze jest w tych wspólnych wizytach, że nasza przyjaźń z roku na rok jest coraz mocniejsza, a wszelkie stereotypy również stopniowo obalane.

Dowodem na to są wypowiedzi uczniów, którzy brali udział w tej wymianie:
     
integracja 
Nasza młodzież spontanicznie zaśpiewała dla przyjaciół z Niemiec

prezent
A to kolejny prezent dla naszej szkoły

„U rodziny, u której mieszkałam czułam się jak u siebie. Na pewno długo będę ją wspominać. Wymianę polsko-niemiecką uważam za udaną☺”. (Milena, I THO)

„Wszystkie chwile, które razem spędzaliśmy były naprawdę wspaniałe. Czuliśmy się,  jak u siebie w domu, ponieważ rodziny, u których mieszkaliśmy traktowały nas jak członków rodziny. Było dużo śmiechu i zabawy. Projekt  wymiany polsko-niemieckiej nauczył nas współpracy z przyjaciółmi z Niemiec”. (Marta i Aneta  IV THOb)

„Uważamy, że wymiana jest bardzo dobrym sposobem na poznanie kultury innego kraju”. (Dominika i Paulina IV THOb)

„Jesteśmy szczęśliwe, że za rok  będziemy mogły gościć u siebie nowopoznanych Niemców”. (Marcelina i Martyna II THOb) 

 

Już czas do domu!
Już czas do domu! To była świetna przygoda!