14—20.04.2015

 

Uczniowie naszej szkoły znowu w Zwickau

 

 

            _DSC5717


Zwickau katedra pod wezwaniem św

      Od 14 do 20 kwietnia 2015 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami, p. Robertem Wrzesińskim i p. Moniką Karłowską, odwiedzili w ramach wymiany polsko-niemieckiej Zwickau. Uczniowie jak zwykle goszczeni byli przez rodziny niemieckie. Trzeba przyznać, że nasi niemieccy przyjaciele fantastycznie przygotowali cały program pobytu. Grafik zajęć był bardzo napięty i ciekawie zaplanowany. Pewnie chcielibyście pokrótce wiedzieć, co zobaczyliśmy i co robiliśmy.

      Zwiedzaliśmy Zwickau, a tam przede wszystkim zobaczyliśmy jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w tym mieście – katedrę pod wezwaniem św. Marii (Dom St. Marien). Oprócz tego odwiedziliśmy szkołę, do której uczęszczają nasi koledzy. Nasi przyjaciele pokazali nam  również Niemieckie Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego /Zamek Blankenhain.

      W ramach projektu, który zawsze jest realizowany przy okoliczności naszych wspólnych spotkań, mieliśmy okazję zetknąć się ze sztuką. „Rzeźbiliśmy” z gipsu swoje twarze. To była świetna zabawa. Z jednej strony mogliśmy odkryć swój talent artystyczny, z drugiej zaś strony był to pretekst do integracji polsko-niemieckiej.

 

 

W związku z powyższym, wspólnie spędzaliśmy też popołudnia i wieczory, grając w kręgle, grillując, pływając w basenie, czy też spacerując po mieście.

 


tak młodzież spędzała czas wolny

 


wspólna gra w kręgle

 

      Największą chyba atrakcją tegorocznego spotkania była wycieczka do Drezna. Nasi przyjaciele zabrali nas do przepięknego miasta, w którym zwiedziliśmy przede wszystkim galerię sztuki - Grünes Gewölbe (pol. Zielone Sklepienie). Jest to jeden z największych zbiorów klejnotów w Europie. Oprócz tego zobaczyliśmy również Zwingerpóźnobarokowy zespół architektoniczny.

      Ciekawa była również wystawa „ Supermarket of the dead”, gromadząca wszelkiego rodzaju produkty - żywność, ubrania, obuwie, sprzęt elektroniczny (np. komputery, laptopy) – wykonane  z papieru! Wystawa ta wywarła na nas wszystkich niesamowite wrażenie! Wszystkim  nam towarzyszyło pytanie:  „Jakim cudem te produkty wykonały ludzkie ręce?!”

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak więc po kilkudniowej przygodzie wróciliśmy zachwyceni, pełni cudownych wrażeń. A kwintesencją podsumowującą naszą wyprawę mogą być słowa jednego z uczestników naszej wymiany uczniowskiej:


"efektowna nauka języka w krótkim czasie"

"tego nie da się opisać słowami
trzeba tego po prostu doświadczyć"!!!

"wzmacnianie więzi polsko-niemieckich"

 

 

A teraz trochę ciekawostek

 

      Zwickau (pol. hist. Ćwików, czes. Cvikov) – miasto powiatowe we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, stolica powiatu Zwickau, na przedgórzu Rudaw.

Dlaczego warto pojechać do Zwickau?!

·          W roku 1810, w domu przy rynku, urodził się kompozytor Robert Schumann – mówi się o Zwickau jako o mieście Schumanna.

·          Na szczególną uwagę zasługuje gotycka katedra pod wezwaniem św. Marii (Dom St. Marien)

·          Warty obejrzenia jest również przepiękny  ratusz, w którym mieści się miejskie archiwum, oraz późnogotycki budynek, w którym znajduje się obecnie teatr.

·          W Zwickau znajduje się Muzeum Augusta Horcha, które powstało dzięki wsparciu firmy Audi w 2004 roku. Znajduje się ono w budynkach byłej fabryki produkującej samochody marek Horch, Audi, VW i jest miejscem narodzin Trabanta. Na łącznej powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych muzeum zgromadzono eksponaty właśnie tych marek. Możemy podziwiać tu najstarszego Horcha 12/25PS z 1911 r., jak i milionowego Trabanta. (To coś zdecydowanie dla fanatyków aut!!! Warto tam pojechać!!!)

 

 

 

Niemieckie Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego 
Zamek Blankenhain

 

      Muzeum to przedstawia historię gospodarstwa niemieckiego.

      Tutaj można zobaczyć maszyny, urządzania  od czasów najprostszej do najbardziej nowoczesnej techniki rolniczej, od końca XIX  do połowy XX wieku.

      Na terenie tego muzeum znajdują się mleczarnie, modele traktorów, pługów, wystawy maszyn do dokonywania zbioru plonów, jak i siania, młyny. Przedstawione są tu również zbiory butelek, szczególnie do regionalnego browaru/tu niegdyś było produkowane piwo, mleko, ocet winny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pierwotne szopy, obory, „domy” dla zwierząt gospodarstwa wiejskiego.

      W pomieszczeniach tego muzeum znajdują się pokoje mieszkalne obywateli (od 1925 r. do 1945 r.), a wśród nich: gabinety lekarskie, wiejska biblioteka, nawet dawna szkoła wiejska. Dużą ciekawostką była szkolna klasa pochodząca z początku XX wieku – stare ławki, tornistry, przybory szkolne, mundurki.

 

 

Drezno – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze Zachodniosudeckie), położone nad Łabą. Drezno jest stolicą Saksonii i okręgu dyrekcyjnego Drezno (dawniej Rejencji Drezdeńskiej). Aglomeracja drezdeńska liczy 1,036 mln mieszkańców (2004), samo miasto natomiast niewiele ponad pół miliona, co plasuje je na 15 miejscu w kraju. Drezno stanowi duży węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe), z ośrodkami przemysłu maszynowego, produkcji klisz fotograficznych, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Znajduje się tu również fabryka samochodów Volkswagen.

 

 

 

      Zwinger to budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie. Stanowi swoisty symbol nie tylko Drezna, ale i całej dawnej Saksonii. Jest to zespół pałacowy, dawniej mieszczący się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, dziś centrum kulturalne i obraz dawnego przepychu królewskiego.

 

      Grünes Gewölbe (pol. Zielone Sklepienie) – galeria sztuki stanowiąca dział Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Muzeum jubilerstwa i złotnictwa założone w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego. Jest uważane za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie.

      Grünes Gewölbe, które jest uważane za jeden z największych zbiorów klejnotów w Europie mieści się w salach Zamku Rezydencyjnego w Dreźnie. Nazwa pochodzi od malowanych w kolorze zieleni malachitowej ścian sali, które obecnie pokryte są taflami luster. Zbiory eksponowane są w dwóch zespołach pomieszczeń: „Historycznym Zielonym Sklepieniu” i „Nowym Zielonym Sklepieniu”, obydwu mieszczących się w zachodnim skrzydle Zamku Rezydencyjnego.

      Pomieszczenia nazwane Zielonym Sklepieniem istniały już w XVI wieku jako skarbiec niedostępny dla zwiedzających. Uważano, ze grube mury ochronią skarbiec przed pożarem.

      W latach 1723-1729 urządził elektor saski i król Polski August II Mocny zajmującą w dziewięć pomieszczeń „izbę cudów" (Wunderkammer) o barokowym wystroju wnętrz, umożliwiającą zwiedzanie nagromadzonych skarbów. Później po przebiciu ścian dołączono jeszcze osiem dalszych pomieszczeń. Projekt architektury sporządził Matthäus Daniel Pöppelmann, architekt drezdeńskiego Zwingeru i wschodniej fasady Zamku Królewskiego w Warszawie.

      Podczas nalotu na Drezno 13 lutego 1945 uległy uszkodzeniu trzy z dziewięciu pomieszczeń. Same skarby zostały wcześniej ukryte w twierdzy Königstein.    W końcu wojny zostały wywiezione do Związku Radzieckiego i w roku 1958 przekazane władzom NRD.

      W latach 1959-2004 skarbiec był eksponowany w salach Albertinum. 7 września 2004 otwarto dziesięć pomieszczeń „Nowego Zielonego Sklepienia” na piętrze zachodniego skrzydła Zamku Rezydencyjnego. 1 września 2006 otwarto odbudowane na podstawie inwentaryzacji z roku 1733 „Historyczne Zielone Sklepienie” na parterze zachodniego skrzydła zamku (2000 m²).

      Kolekcja królów i elektorów saskich obejmuje ponad 4000 dzieł sztuki, z tego 1100 w „Nowym Zielonym Sklepieniu”, a 3000 w „Historycznym …”. Ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawową eksponuje się tylko najcenniejsze dzieła sztuki jubilerskiej. Dodatkową atrakcją sal historycznych jest barokowy wystrój wnętrz.

 

 

 

 

MONIKA KARŁOWSKA