Wydarzenia szkolne
linia03 – 09.04.2019

Młodzież naszej szkoły
kolejny raz z wizytą w Niemczech


W Zwickau
W progach szkolnych

W dniach, od 03-09 kwietnia 2019 r. w ramach wymiany polsko-niemieckiej, dziesięcioro uczniów wraz z panią wicedyrektor Sylwią Tomanek i germanistką Moniką Karłowską odwiedziło zaprzyjaźnione już Zwickau.

Uczniowie obu krajów mieli ponownie kontakt z żywym językiem obcym: angielskim i niemieckim, w celu przełamania bariery językowej, jak i wzajemnego kulturowego poznania się.

W Zwickau
Praca nad projektem
„Rola mediów w naszym życiu”

Kontakt z autentycznym językiem był również umożliwiony młodzieży dzięki pracy nad projektem pt.: „Rola mediów w naszym życiu” w progach szkolnych, nad którym młodzież spędziła dwa dni.

W Zwickau W Zwickau
Praca wre                Po ciężkiej pracy czas na posiłek                                                
W Zwickau
Centrum telewizji niemieckiej w Lipsku

W ramach pracy nad projektem zorganizowana była również wycieczka do Lipska, do głównego ośrodka telewizyjnego.

Tam młodzież miała wyjątkową okazję zwiedzić kulisy telewizji i zobaczyć jak powstają programy telewizyjne, a nawet seriale.

W Zwickau
W Zwickau
Z wizytą w studiu telewizji śniadaniowej
 
W Zwickau
W olbrzymiej garderobie niemieckiej telewizji
W Zwickau
Tak bawiliśmy się w centrum telewizji
W Zwickau
Upsss... Zaraz wchodzę na antenę...
W Zwickau
Jarek chciał dołączyć do ekipy niemieckiego serialu, ale...
W Zwickau
Widzieliśmy, jakie triki stosuje się w telewizji
W Zwickau
Wypoczęta
Pani Tomanek
W Zwickau
Zuzia też poznała,
co znaczy poruszać się jednośladem

W ciągu tego kilkudniowego pobytu uczniowie, mieszkający u rodzin niemieckich, mieli również możliwość zapoznania się z obyczajami i zwyczajami niemieckimi, jak i mentalnością naszych zachodnich sąsiadów.

W Zwickau
Niektórzy tak przemieszczali się z miejsca na miejsce

Tak więc i tym razem uczniowie dozując trochę nauki, trochę edukacji poszerzali swoje „horyzonty językowe”. Czas w Niemczech był jak zwykle profesjonalnie zorganizowany.

W Zwickau W Zwickau
W Zwickau
Niektórzy poczuli wiatr w żaglach
W Zwickau
Zbieramy plony naszej pracy
W Zwickau
Integracja przy poczęstunku


Uczniowie integrowali się podczas wspólnie spędzonego czasu, zarówno w kręgielni, w Aquaparku, czy też podczas spontanicznie podejmowanych przedsięwzięć.

Tegoroczne spotkanie polsko-niemieckie zaowocowało nowymi znajomościami, a nawet dobrze zapowiadającymi się przyjaźniami.

W Zwickau Integracja na kręgielni
 
W Zwickau
Integrowała się nie tylko młodzież...
W Zwickau
Tuż przed odjazdem do domu...
Czas wracać...

Młodzież naszej szkoływróciła w pełni usatysfakcjonowana, przełamując niejednokrotnie bariery, nie tylko językowe. Dla większości z nich była to wielka przygoda, a nawet nauka życia.

Reasumując, tegoroczne spotkanie było kolejną cegiełką budująca naszą już trzynastoletnią współpracę, z której zarówno niemieccy, jak i polscy nauczyciele jesteśmy bardzo dumni. To jest dla nas wszystkich wielki sukces, którym zamierzamy się szczycić.

Za rok kolejna rewizyta naszych niemieckich przyjaciół, do której już dziś jesteśmy gotowi podjąć przygotowania.

W Zwickau
Podsumowanie naszego tegorocznego spotkania


Należy jeszcze wspomnieć, że iławscy uczniowie kolejny raz mogli przeżyć tę wspaniałą przygodę dzięki wieloletniemu wsparciu finansowemu przede wszystkim Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja.

MONIKA KARŁOWSKA      
(organizatorka wymiany uczniowskiej)


Poniżej można przeczytać opinie i wrażenia waszych kolegów i koleżanek po spotkaniu polsko-niemieckim w Zwickau.

Wymiana to jedno z moich najlepszych decyzji jakie mogłam podjąć. Super sprawa. Niezapomniane chwile wśród niesamowitego otoczenia. Przyjaźnie, jakie się zrodziły będą trwały i trwały.... Super zorganizowany czas. Chciałabym tam wrócić i przeżyć to jeszcze raz.
(Sylwia Gagacka klasa III C)

Cześć mam na imię Szymon. Jestem uczniem klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych. Po raz pierwszy wziąłem udział w wymianie Polsko-Niemieckiej zorganizowanej przez naszą szkołę. Chciałbym nadmienić, że jedzenie było zapewnione i było bardzo dobre. Ponadto mogliśmy spędzić czas w dobrym towarzystwie. Fajnym doświadczeniem było to że pojechaliśmy do stacji TV Niemieckiej, gdzie tam poznaliśmy jak redaktorzy przygotowują się do wiadomości. Serdecznie polecam każdemu! Warto wziąć udział w tej wymianie.
(Szymon Kowalewski klasa III TG)

Było super, poznałam dużo interesujących ludzi, "odblokowałam" swój angielski, zwiedziłam dużo ciekawych miejsc. Cały czas byłam zajęta , nie było czasu na nudę. Otworzyłam się i przez ten wyjazd stałam się bardziej komunikatywna, od tego czasu łatwiej mi się rozmawia z ludźmi. Poznałam inną kulturę. Polecam taka przygodę każdemu, a szczególnie osobom które nie są zbyt odważne i które za "zablokowane" tak jak ja, to jak dobra terapia -)
(Zuzanna Lenckowska klasa III TG)

Wymiana była jedną z najlepszych wycieczek na jakiej byłem. Trafiłem do super koleżanki z super rodziną. Odwiedziłem piękne miasta, byłem w studiu filmowym na planie jednego z największych seriali niemieckich. Super lekcja języka angielskiego i niemieckiego oraz gotowania. Dzięki wymianie jestem pewny swojego przygotowania do matury z angielskiego i jestem w 100% pewny, że ją zdam bezproblemowo.
(Adrian Jackowski klasa IV TS)

Było bardzo fajnie. Wszyscy byli dla nas bardzo mili dzięki czemu czułem się jak u siebie. Dzięki tej wymianie mogłem podszlifować swój angielski i nawiązać dużo nowych znajomości.
(Kuba Kozibski klasa II TG)

Polecam każdemu! Najlepszy tydzień jaki można sobie wyobrazić. Coś innego!!! Super spędzony czas, ciekawe atrakcje, szybka integracja, super ludzie, ciekawe historie i przeżycia....Przyjaźnie miejmy nadzieje że na lata...
(Kacper Mackiewicz klasa III B)

Było mega fajnie doprawdy bardzo mi się podobało to była nie tylko wspaniała lekcja języków obcych ale także poznanie innej kultury innych obyczajów poznanie innego stylu bycia, wyjazd wzbogacił również moją artystyczną dusze o wiele nowych ciekawych miejsc i zabytków, wymiana pozwoliła mi również poznać wiele nowych i bardzo pozytywnych osób oraz dzięki wymianie nabyłem wiele kolejnych niezapomnianych wspomnień i przeżyć, myślę że gdybym miał możliwość jechać jeszcze raz to z pewnością zrobił bym to bez wahania
(Jarosław Glonek klasa II TS)

Wyjazd do Niemiec bardzo mi się podobał i był bardzo ciekawym doświadczeniem. Poznałem wielu ciekawych jak i fajnych ludzi. Pobyt tam był interesujący i miałem możliwość poznać niemiecką kulturę i zwyczaje z pierwszej ręki. Ogólnie wymiana była bardzo fajna i polecam taki wyjazd każdemu kto jest ciekawy świata.
(Paweł Barszcz klasa IV TS)

W sumie było w porządku, mi się podobał cały wyjazd, Samuel też był miły i dobrze się z nim dogadywałam no i to chyba tyle -)
(Aleksandra Pasik klasa II THO)