Żonkile 2021

...Wiesz, kiedy człowiek odprowadza innych ludzi do wagonów, to może mieć z Nimi później parę spraw do załatwienia. A wszyscy przechodzili koło mnie, bo stałem przy bramie od pierwszego do ostatniego dnia. Wszyscy, czterysta tysięcy ludzi przeszło koło mnie...

(Fragment książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall)

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile 2021. Uczennice internatu miały możliwość obejrzenia filmów pt. „Muranów – Dzielnica Północna”, „Powstanie w getcie warszawskim”, z których mogły dowiedzieć się o dramatycznych losach uczestników powstania oraz wysłuchać wykładu dra Krzysztofa Persak o historii wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Natomiast w ramach zajęć historii oraz wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 1D, 3b, 3c zapoznali się z filmem dotyczącym wydarzeń w getcie warszawskim pt. „Nie było żadnej nadziei”. Po obejrzeniu filmu próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Czy powstanie w getcie warszawskim ma dla nas znaczenie? Czego może nauczyć nas przykład heroizmu ludności żydowskiej?”.

BOŻENA DRESZLER
WIOLETTA SNOWACKA