Wspomnienie
17 września 1939 roku

„Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości – ani przyszłości”.
Robert A. Heinlein

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego pomiędzy Niemcami a Związkiem Socjalistycznych Republik Sowieckich.

Samorząd Uczniowski przygotował uroczystość w celu upamiętnienia wrześniowych wydarzeń.

W pierwszej części spotkania głos zabrał zaproszony gość, przedstawiciel Stowarzyszenia Dzieci Wojny Pan Adam Barański.

Podczas rozmowy wspominał codzienne życie po wybuchu wojny, które było napiętnowane nieustającym strachem. Przybliżył atmosferę, jaka panowała we wrześniu. Podzielił się z uczniami ciekawymi faktami oraz bolesnymi wspomnieniami.

17 IX 17 IX

Mamy nadzieję, że spotkanie z Panem Adamem uświadomiło młodzieży, że wydarzenia II wojny światowej, to nie tylko podręcznikowa rzeczywistość, ale historie ludzi, którzy poświęcili własne życie, abyśmy my dzisiaj mogli żyć w niepodległej Polsce.

Zwieńczeniem spotkania była prezentacja filmu, przygotowanego przez IPN „When they come”.

WIOLETTA SNOWACKA