Wydarzenia szkolne
liniaWystawa poświęcona
Żołnierzom Wyklętym


  Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym

Współczesna Polska dokłada starań, aby odpowiednio honorować swoich bohaterów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.

Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym
Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym

Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

W związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” młodzież naszej szkoły ma możliwość bliższego poznania naszych bohaterów dzięki wystawie przygotowanej przez panią Lucynę Paczkowską i wicedyrektor Sylwię Tomanek w świetlicy szkolnej.

Niech ta część naszej historii i cześć oddawana Żołnierzom Wyklętym napawa nas dumą i inspiruje do bezinteresownej miłości do Ojczyzny i wolności.

Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym
Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym Wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym

LUCYNA PACZKOWSKA

     
     
Button Text