Mamy wymianę uczniowską

polsko-niemiecką

(2006-2011)

 

- galeria zdjęć -

 

 

Wszystko zaczęło się 2006 roku, kiedy to nasza szkoła nawiązała kontakt ze szkołą partnerską (Hansa Handelsschule)  w Zwickau/Reichenbach.

Już kolejny raz nasza młodzież pojechała z wizytą do zaprzyjaźnionej szkoły.

W okresie od 22 do 28 marca 10 uczniów i 3 naszych nauczycieli gościło u niemieckich uczniów i nauczycieli.

Należy wspomnieć już na samym początku, że nasi zachodni sąsiedzi bardzo serdecznie nas przywitali. Zorganizowali na naszą część przepiękną uroczystość w szkolnej auli, śpiewając, tańcząc, pokazując swoje talenty. Trzeba przyznać, że z roku na rok ich gościnność jest coraz większa.

Nasi „przyjaciele” zorganizowali nam piękny program pobytu w Zwickau/ Reichenbach. Harmonogram był bardzo napięty. Nie było chwili oddechu: zwiedzanie miast, zabytków, także wspólne spędzanie czasu: imprezy, bilard, hokej, kręgle. Wszyscy wróciliśmy z bagażem nowych doświadczeń i masą cudowną wspomnień.

 

 

A tu pokrótce przebieg naszego spotkania:

 

 

A oto jakie wrażenia z Zwickau przywieźli ze sobą nasi uczniowie:

 

„Wzięcie udziału w wymianie to dobry pomysł. Jest to świetna okazja do poznania kultury innego kraju, ale przede wszystkim wielu wspaniałych ludzi. Będąc tam zobaczyliśmy kilka pięknych miast, znajdujące się w nich zabytki. Mieliśmy także  czas wolny, w którym integrowaliśmy się z grupą biorącą udział w wymianie. Trochę wrażeń dostarczyło nam wejście na kilkudziesięciometrową wieżę jednego z kościołów w Monachium, jak i kilkunastogodzinna podróż do Zwickau i z powrotem. Z wymiany przywieźliśmy ze sobą masę wspomnień. Mamy nadzieję, że pozostaną one na długo …, tak jak nabranie chęci do nauki języka niemieckiego. (Daria, III THO)

 

„Pobyt w Niemczech był wspaniałą przygodą i dostarczył nam wielu wrażeń. Był zarówno wypoczynkowy, jaki i edukacyjny. Zwiedzanie niemieckich zabytków przybliżyło nam nieco kulturę tego kraju. Poznaliśmy wielu fantastycznych, młodych ludzi. Jedynym minusem wycieczki było to, że trwała ona zbyt krótko i jestem pewna, że każdy, wyjeżdżając na wymianę do Niemiec, nie będzie chciał wracać do domu.” (Basia, III THO)

 

„Niestety przygoda bardzo szybko się skończyła. Taki wyjazd mógłby trwać dłużej. Było nam przykro wyjeżdżać, ponieważ zaprzyjaźniliśmy się z uczniami z Niemiec. Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w wymianie polsko-niemieckiej. Nie żałuję żadnej minuty tam spędzonej. Polecam każdemu taką wymianę!” (Aneta, III THO)

 

„Moje wrażenia z wymiany polsko-niemieckiej są bardzo pozytywne, nie spodziewałem się, że niemieccy uczniowie, jak i nauczyciele tak miło nas przyjmą , bo przecież panuje opinia, że Niemcy są mało gościnni. W naszym przypadku złamali stereotyp. Już po paru godzinach przebywania z nimi znaleźliśmy wspólne tematy do rozmów i wcale nie trzeba było dobrze znać języka niemieckiego, można było spokojnie dogadać się w języku migowym .

Wymiana była dla mnie doskonałym doświadczeniem, poznałem wielu fajnych ludzi, a przede wszystkim była ona wspaniale spędzonym czasem, który mogę polecić każdemu. Myślę, że był to doskonały bodziec do tego, by pilniej uczyć się języków obcych.

(Mateusz, IV TE)

 

 

A teraz trochę informacji o Zwickau:

Zwickau (pol. hist. Ćwików, czes. Cvikov) — miasto powiatowe we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, stolica powiatu Zwickau, na przedgórzu Rudaw.

Tereny wokół Zwickau zostały zasiedlone przez Słowian na początku VII wieku. W X wieku zaczęli przybywać niemieccy osadnicy, a rodzimi Słowianie zostali schrystianizowani. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1118. Osada otrzymała prawa miejskie w 1212. Zwickau był wolnym miastem od 1290 do 1323. W 1470 roku po odkryciu srebra w Schneebergu nastąpił intensywny rozwój górnictwa w regionie. Miasto zostało złupione podczas wojny 30-letniej.

W roku 1810, w domu przy rynku, urodził się kompozytor Robert Schumann.

Podczas II wojny światowej rząd utworzył w mieście obóz koncentracyjny. Został on wyzwolony przez aliantów w 1945. Po wyzwoleniu miasto znalazło się pod kontrolą ZSRR. Od 1949 do 1990 miasto znajdowało się w NRD i było ośrodkiem wydobycia węgla. W latach 1957-1991 w fabryce VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau produkowany był Trabant.

1 sierpnia 2008 Zwickau straciło status miasta na prawach powiatu i włączone zostało do powiatu Zwickau.

Zwickau obecnie ma 94 340 ludności.

herb_zwickau

Herb Zwickau