Plenerowe czytanie

W dniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię oraz pogłębia wiedzę.

W Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie wspólnie z klasą 3 THO oraz polonistką Panią Dorotą Podwalską postanowiliśmy uczcić to święto. Każda z uczestniczek spotkania opowiadała o przeczytanej przez siebie książce. Niewielkie fragmenty czytane głośno były jednym z aspektów zachęcenia do sięgnięcia po daną pozycję. Królowały książki o tematyce obyczajowej, z wątkami miłosnymi oraz tragicznymi. Sporą część lektur stanowiły również pozycje fantasy oraz kryminały.

Serdecznie zachęcamy do dzielenia się wrażeniami z lektury oraz zdobywania nowych czytelniczych doświadczeń, zwłaszcza w pięknych okolicznościach przyrody, która w dniu naszego spotkania okazała się łaskawa i uraczyła nas pięknym jesiennym słońcem…

KATARZYNA KRASZEWSKA
DOROTA PODWALSKA