Ugandan pen pals

W tym roku nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołą z Ugandy Kasubi Parents' Secondary School. Uczniowie naszej szkoły oprócz pracy nad wspólną stroną internetową zamierzają też poznać lepiej swoich rówieśników z Ugandy poprzez tradycyjne listy.

Ugandan pen pals Ugandan pen pals Ugandan pen pals

Pierwsza korespondencja właśnie dotarła do naszej szkoły. Dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w projekt za chęć poznawania innych kultur i doskonalenia języka angielskiego.

Powodzenia!

Ugandan pen pals Ugandan pen pals Ugandan pen pals

This year we have started cooperation with Ugandan Kasubi Parents' Secondary School. Apart from working on a common website our students are going to learn more about their Ugandan peers via traditional letters.

First post has jus arrived to our school. I would like to thank all students involved in the project for their willingness to learn about other cultures and improve English.

Good luck!

KATARZYNA KUSZNIERUK-DZIUGIEWICZ